• Pierwsza pomoc przedmedyczna
          • 19.09.2023
          • Pierwsza pomoc przedmedyczna

• Pierwsza pomoc przedmedyczna to ogół czynności skierowanych celem ratowania życia poszkodowanego w stanie zagrożenia zdrowia do czasu przyjazdu wykwalifikowanych służb medycznych. Główna zasada pierwszej pomocy brzmi: "nie szkodzić". W ramach konkursu "Odblaskowa Szkoła 2023" ósmoklasiści dowiedzieli się w czasie zajęć prowadzonych przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje, jak i poszkodowanego oraz chronić osoby znajdujące się w pobliżu. Instruktorzy pierwszej pomocy zawitali do naszej szkoły 14 września 2023 r. i przeprowadzili zajęcia teoretyczno-praktyczne, które obejmowały między innymi: sposoby udrażniania dróg oddechowych, podejmowanie działań resuscytacyjnych czy wykonywanie opatrunków.

Zdobyta wiedza i umiejętności bez wątpienia pozwolą im na podjęcia czynności ratunkowych. Według obowiązujących w Polsce regulacji prawnych w przypadku bycia świadkiem sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu drugiej osoby, istnieje obowiązek niezwłocznego podjęcia czynności ratunkowych. Nieudzielenie pomocy wiąże się z karą pozbawienia wolności do lat trzech.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć LINK