• PROGRAMY PROFILAKTYCZNE

AUTORSKI  PROGRAM  PROFILAKTYCZNO- WYCHOWAWCZY „ GRUPA   BAWI  I  UCZY ‘’.

Program powstał stosownie do aktualnych potrzeb grupy klasy II c.
          Na podstawie wstępnej diagnozy  określono trudności w zespole (zrozumienie norm społecznych, wdrażanie do ich przestrzegania, nieprawidłowe relacje rówieśnicze, zaburzona integracja zespołu, komunikacja, język, symptomy agresji wśród dzieci, kłopoty z realizacją zobowiązań zgodnych z oczekiwaniami rodziców i nauczycieli, niski poziom zdyscyplinowania grupy). Autorski program profilaktyczno- wychowawczy jest cyklem 25 spotkań  aktywnych i nosi znamiona zajęć o charakterze ogólnorozwojowym. Sondaż wśród rodziców potwierdził ich akceptację.

Ideę programu stanowi kształcenie osobowości dziecka i wspieranie jego rozwoju poprzez osobiste doświadczenia w sposób aktywny. Bierne przyswajanie informacji , przestrogi , perswazje i moralizowanie najczęściej okazują się być mało skutecznymi. Realizując program na bazie bezpośredniego kontaktu z sytuacjami , emocjami
          i przeżywanie , dzieci nabywają określonych doświadczeń, które kształtują ich umiejętności. Program stanowi dla uczestników wielkie doświadczanie.

W programie tym podczas gier i zabaw o charakterze interakcji uczestnicy stają się aktywni , śmiali , otwarci , uczą się prawidłowej komunikacji, poznają siebie samych, zdobywają wiedzę o swoich zaletach i wadach , uczą się zgodnie pracować w grupie na sukcesy, bycia życzliwymi wobec siebie, mówić o sobie na forum.

Dzieci uczestnicząc w zajęciach integrują się z grupą , budują zaufanie do siebie i wobec innych , kształtują własną ocenę, uczą się sztuki asertywnego zachowania. Grom
           i zabawom kształcącym określone umiejętności towarzyszy przekaz treści programowych
           ( informacje i wiedza z zakresu norm, zasad, oczekiwań rodziców, nauczycieli, współdziałania grupowego.

Założeniem programu jest fakt , iż osobiste doświadczenia zdobyte przez uczestników w trakcie zajęć pomogą im oceniać sytuacje , wyciągać wnioski, określać własne poglądy
           a w rezultacie wpłyną na kształtowanie percepcji otoczenia i własnych zachowań
          o charakterze prospołecznym.

CELE  ZAJĘĆ :

1.Stymulacja dzieci do aktywności.
          2.Przełamywanie bariery dystansu fizycznego, zmniejszenie onieśmielenia w grupie.
          a)pokonywanie lęku przed wyrażaniem siebie,
          b)stwarzanie warunków do nawiązywania kontaktów i wzajemnego poznawania się,
          3.Doskonalenie umiejętności prawidłowej komunikacji., zrozumienia norm społecznych, wdrażanie do respektowania zasad społecznych, realizacji oczekiwań otoczenia.
           4.Stwarzanie sytuacji sprzyjających samopoznaniu się dziecka.
          a)kształcenie świadomości własnych potrzeb,
          b)kształtowanie umiejętności wglądu we własną osobowość,
          c)budowanie adekwatnej samooceny ( świadomość własnych zalet i wad ),
          5. Doskonalenie funkcji sfery poznawczej- rozwijanie słownictwa, zasobu wiedzy o świecie ogólnym, logicznego myślenia, kojarzenia.
          6.Wzmacnianie poczucia własnej wartości.
          a)rozwijanie  świadomości własnych zasobów,
          b)ćwiczenie umiejętności pozytywnej autoprezentacji,
          c)zachęcanie do pozytywnego myślenia i mówienia o sobie,
          d)kształcenie wiary we własne możliwości,
          7. Rozwijanie umiejętności pracy w grupie nad wspólnym celem w klimacie życzliwości.
          8.Kształcenie umiejętności  asertywnego odmawiania.
          a)ćwiczenie sztuki mówienia – nie-,
          b)uświadomienie prawa do posiadania własnego zdania, opinii, prezentacji swojego
             zachowania,
          9. Rozwijanie umiejętności nazywania i rozróżniania uczuć oraz sposobu ich wyrażania
          w sposób   akceptowany.
          10. Kształtowanie umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami w pokojowy sposób.
          11. Wyposażenie dzieci w wiedze na temat agresji w zachowaniach , jej przejawów
           i konsekwencji.
          12. Rozwijanie aktywności  fizycznej w klimacie życzliwości i bezpieczeństwa.
          13. Podniesienie poziomu dyscypliny w grupie.
          14.Pomoc w zrozumieniu istoty stresu.
          a)poznanie technik relaksacyjnych,
          b)zdobywanie i kształcenie umiejętności radzenia sobie ze stresem,

OCZEKIWANE  EFEKTY:

1.Dzieci potrafią być aktywne.
          2.Podejmują  bliskie kontakty, lubią się, pracują zgodnie , zintegrowały się.
          3. Rozumieją zasady społeczne, respektują ustalone reguły zachowania, realizują oczekiwania   otoczenia.
          4. Potrafią się prawidłowo porozumiewać.
          5.Posiadają bogatszą osobowość.
          6. Mają zaspokojone potrzeby: bezpieczeństwa, zaufania, akceptacji, szacunku, uznania,   sukcesu, własnej wartości, przyjaźni, przynależności do grupy, doznawania troski i opieki.
          7. Poznali swoje możliwości, znają własne zalety i wady, zbudowali właściwą samoocenę. 8. Udoskonalili funkcje sfery poznawczej.
          9. Potrafią nazwać, rozróżnić i właściwie wyrażać własne uczucia.
          10. Wzrósł poziom dyscypliny w zespole.
          11. Potrafią odmawiać i zadbać o swoje bezpieczeństwo.
          12.Wzrost empatii i tolerancji wśród uczniów.
          13. Potrafią pokonywać negatywne emocje w zdrowy sposób.
          14. Nabyli wiedze na temat radzenia sobie ze stresem w konstruktywny sposób.

METODY  PRACY :

Metody pracy uwarunkowane są aktywnym charakterem zajęć.

- nastawione są na uczenie się przez doświadczenia własne ( bezpośrednie ),
          - wyrażają się aktywnością własną uczestników,
          - kształtują możliwość rozwijania własnych zdolności przez zabawę , ruch, działanie, doświadczanie

Wiedza teoretyczna przekazywana jest w formie :
          - omówienia – miniwykładu – prezentacji- analizy- dyskusji-

W trakcie programu wykorzystano następujące metody:

• rundka
          • ruch