• Comenius 2008 - 2010

PLAY AROUND EUROPE

W roku szkolnym 2008/2009 rozpoczęliśmy realizację kolejnego projektu Comenius. Dwuletni projekt nosi tytuł: PLAY AROUND EUROPE i jest realizowany przez trzy szkoły: koordynującą projekt szkołę z Turcji oraz partnerskie placówki z Hiszpanii i Polski.

Projekt daje szansę dzieciom na zabawę w prawdziwym świecie, gdyż obecnie stały się one „niewolnikami”  komputerów i zagubiły zdolność nawiązywania stosunków towarzyskich (społecznych). Naszym zamiarem jest uświadomić im, że komputery nie są jedynie maszyną do gier - muszą być wykorzystywane jako banki informacji  a nie jako środek izolacji. Naszym celem są wspólne zabawy dzieci bez względu na płeć, wiek czy kulturę. Nauka prawdziwych ludzkich wartości odbywa się poprzez współpracę i uspołecznienie. W rzeczywistości, poprzez zwyczajne gry zespołowe,  uczniowie mają okazję poznać dziedzictwo kulturowe nie tylko swoje, ale i  innych. Odkrywają ducha walki zespołowej, poczucia współpracy przy jednoczesnym uświadomieniu sobie, że popularne gry stanowią międzynarodowy język, który daje duże możliwości rozwijania kreatywności, pomysłowości a także mogą przeciwdziałać dyskryminacji płci. Ponadto, poprzez przebywanie i współpracę z innymi, uświadamiają sobie uczucia uczniów niepełnosprawnych i uczą się szacunku i tolerancji dla różnorodności.

Główne cele zrealizowanego projektu to:

- wzajemna wymiana kulturowa

- podniesienie motywacji do uczenia się języków obcych zarówno przez uczniów jak i nauczycieli

- przygotowanie środowiska do pełnej współpracy wszystkich partnerów

- zachęcanie uczniów z deficytami do uczestnictwa w projekcie

- zachęcenie uczniów do poznania narodowych gier i zabaw

- zachęcenie uczniów do wspólnej pracy; wzmocnienie poczucia więzi społecznej

- stworzenie odpowiedniego środowiska dla wspólnej pracy i zabawy dla dziewcząt, chłopców oraz osób z deficytami

- umożliwienie uczniom okazji do otwarcia się na inne kultury.

Partnerskie szkoły współpracowały ze sobą w trakcie realizacji planowanych zadań  bardzo aktywnie. Efektywna współpraca została zapewniona przez aktywny dialog międzykulturowy i stałe wzajemne wsparcie. Regularna wymiana materiałów, doświadczeń oraz produktów końcowych dokonywana była poprzez pocztę i Internet. Komunikacja odbywała się w większości przypadków przez komunikatory internetowe. Językiem projektu był angielski.

Upowszechnianie projektu odbywało się poprzez:

1. Wystawę prac z realizacji projektu.

2. Raport końcowy przedstawiony społeczności lokalnej. .

3. Broszury i publikacje dostępne w bibliotece szkolnej.

4. CD z prezentacjami – wykorzystywane na zajęciach lekcyjnych.

5. Opracowanie strony internetowej projektu.

6. Prezentacje Power Point.

7. Koordynator projektu oraz zaangażowani nauczyciele udzielali wywiadów lokalnej prasie w trakcie uczestniczenia w wizytach roboczych.

Koordynator projektu: Mirosław Pypłacz