• Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży 2016

• Tytuł projektu: Nawiązywanie sieci przyjaźni ponad granicami

Zamierzenia:

Wspieranie motywacji uczniów do nauczania języka obcego; rozwijanie umiejętności językowych; pokonywanie socjalnych i językowych barier między uczniami, poszerzanie umiejętności realioznawczych; uświadomienie, że do efektywnego komunikowania się z obcokrajowcami (w ich języku ojczystym), potrzebne jest nie tylko opanowanie słownictwa i struktur gramatycznych, ale również poznanie mentalności tych ludzi, ich sposobu zachowania się w konkretnych sytuacjach dnia codziennego; rozwijanie umiejętności pracy w wielojęzycznej i wielokulturowej grupie, budowanie tolerancji i otwartości wobec różnic kulturowych; wspieranie samodzielnego zdobywania wiedzy - uczniowie powinni samodzielnie wypracować materiały; praca metodą projektu; wymiana doświadczeń.

Metody i środki:

Prezentacja "Power Point" o szkole, klasie; wspólny plakat; metaplan "Co to znaczy byc dobrym sąsiadem"; wyszukiwanie wspólnych gier; nauka piosenek; wspólne opracowanie mini słowniczka; znane postaci z Polski i Niemiec, quiz "Co wiem o moim sąsiedzkim kraju?".

Miejsce realizacji projektu:

Theodor - Heuss – Schule, Limburg (Niemcy).

Uczestnicy projektu:

21 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Dąbrowie Górniczej