• 20 listopada - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka

• 20 listopada to wyjątkowy dzień - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Pedagog szkolny, pedagog specjalny wraz z nauczycielami biblioteki szkolnej zorganizowali konkurs dla uczniów klas IV-VIII celem utrwalenia wiedzy na temat praw i obowiązków dzieci. Uczniowie przystąpili do quizu oraz przygotowali prace plastyczne. Zwycięzcami zostali :

Iga Piętak kl. 5b

Paulina Oleńczuk, kl.5b

Lena Sobocińska, kl.4b

Ewa Widawska, kl.4b

Maja Kańczuga, kl.4a

Lena Litwin, kl. 4a

Antonina Łuczak, kl. 5a

Emilia Kowalik, kl. 6b

Borys Wypysiński, kl.6b

Wyróżnionym uczniom składamy serdeczne gratulacje.

• #TwojedaneTwojasprawa

• 21 listopada 2022 r. uczniowie kl. 4a uczestniczyli w lekcji online z cyklu ogólnopolskich zajęć „#ODOlekcje”, które są organizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych w ramach XIII edycji programu „Twoje dane – Twoja sprawa”. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnienie wiedzy o ochronie prywatności i danych osobowych wśród młodych ludzi. Zajęcia odbyły się w formule online za pośrednictwem platformy ClickMeeting.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z lekcji: https://tiny.pl/wd99z

• Konkurs czytelniczy

• Serdecznie zapraszamy wszystkich czwartoklasistów do udziału w konkursie czytelniczym ze znajomości książki: "Pięcioro dzieci i coś" Edith Nesbit.

Na zapisy czekamy do 25 listopada 2022 r. w bibliotece szkolnej.

• Profilaktyka wad postawy pod hasłem: „Lekki tornister”

• Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie  dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.

W wieku szkolnym ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. W okresie tym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku, z czym uczniowie bardziej narażeni są na wykształcenie się u nich wady postawy. Rozpoczynając naukę, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia spędzając w szkolnej ławce – w pozycji siedzącej – dziennie powyżej 4 godzin. Dodatkowo w wieku 6–9 lat organizm wykazuje ogromną biologiczną potrzebą ruchu, co prowadzi do częstej zmiany pozycji podczas lekcji.

• Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan;
            • Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku;
            • Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów;
            • Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

• Projekt: ,,Mój przyjaciel pies”

• W październiku 2022 r. uczniowie kl. IIIb realizowali projekt czytelniczy pt.:,,Mój przyjaciel pies” w oparciu o lekturę: ,,Sposób na Elfa” Marcina Pałasza. W ramach prac nad projektem dzieci wykonywały różne zadania, m.in. brały udział w konkursie plastycznym na najładniejszego psa ulepionego z plasteliny. Oto wyniki konkursu:

I miejsce – Katarzyna Mańka,

II miejsce – Sandra Konfederak,

III miejsce – Piotr Kędzior.

Projekt realizowany był we współpracy z biblioteką szkolną.